Házigazdák voltunk: Napló TOP 100 Klub
A zsúfolásig megtelt kisterem hallgatóságával dr. Szilvássy Zoltán rektor és dr. Bács Zoltán kancellár a Debreceni Egyetemen folyó kutatások és a vállalati együttműködések lehetőségeiről osztott meg új információkat. Az ország legnagyobb egyetemét képviselő rektor kiemelte, hogy a hagyományos kutatás, oktatás, betegellátás mellett a gyorsan fejlődő Debrecen városa vezetésével együttműködve negyedik területként az iparfejlesztést jelölték ki. Az egészségipar irányába differenciálódott felsőoktatási intézmény a jövőben sokkal nagyobb hangsúlyt fektet a mérnökképzésre, a hagyományos területek mellett ROSZATOM-mal kötött szerződésre alapozva különösen a nukleáris energetikai mérnökök képzésére. Az általuk kidolgozott új innovációs rendszer sajátossága, hogy az egyetem az ipar szereplőinek, a regionális kormányzatnak, a bankoknak mint finanszírozóknak együttműködésére alapozva kívánja megvalósítani céljait.
A tíz év alatt kialakított, mára teljessé vált klaszterstruktúra lehetővé teszi, hogy az egyetemen folyó kutatások eredményei már közvetlen felhasználható formában, sorozatgyártásra készen kerüljenek az ipar szereplőihez a startup cégek és a bankok közreműködésével.
Szilvássy Zoltán részletesen ismertette a ROSZATOM-mal kötött megállapodásban rejlő lehetőségeket, mely az atomenergia felhasználásához kapcsolódva, az orvoslást, a környezetvédelmet, a magyar és nemzetközi jogot, a gyógyszeripart –orvosi izotópgyártást - kiszolgáló oktatási rendszert alapoz meg Debrecenben.
Tekintettel a házigazda Bold Agro Kft-re, részletesen kitért az egyetemen folyó kutatások mezőgazdaságot érintő területeire, például a meggyből kivonható melatonin, és más növényekből előállítható hatóanyagokkal kapcsolatos gyógyszeripari kutatások eredményeire.
Bács Zoltán kancellár részletesen ismertette a mérnökképzések oktatásszervezési és munkaerőpiaci lehetőségeit, a duális képzés egyre sikeresebb megvalósítását, valamint a klaszterek, így a gyógyszeripar, az élelmiszeripar, a sport és termálvízre épülő egészségipar valamint az informatika területén történt egyetemi innovációkat, az agrárképzés megújításában rejlő lehetőségeket.
Az esemény hivatalos részét a Bold Agro Kft. történetéről, működéséről, az élelmiszertermelés és –gyártás fenntarthatóságáról, a bekövetkező szerkezetváltások szükségességéről valamint a vállalatnál folyó jó gyakorlatok bemutatásáról szóló ügyvezetői előadások zárták.
© Fotó: haon.hu - Derencsényi István